ارزآوری 510 میلیون دلاری صادرات محصولات شیلاتی ایران
1397/10/12

رئیس سازمان شیلات ایران از رشد 25 درصدی صادرات آبزیان و محصولات شیلاتی در سال گذشته خبر داد و گفت: 137 هزار تن محصولات شیلاتی به ارزش 510 میلیون دلار پارسال از کشور صادر شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان شیلات ایران، دکتر حسن صالحی در نشست تخصصی با نمونه‌های برتر بخش شیلات کشور با اشاره به اینکه سال گذشته یکی از سال های خوب در امر صادرات و آبزی پروری بوده گفت: علیرغم خشکسالی و کم آبی سال گذشته تولیدات شیلات یک میلیون و 200 هزار تن بود که از این میزان سهم صید، 724 هزارتن و آبزی پروری 480 هزار تن بوده است که می توان گفت پرورش ماهیان گرمابی – سردآبی، میگو و پرورش ماهی در دریا در زنجیره این فعالیت سهم بسزایی در این میزان تولید داشته اند.

وی با تاکید بر رشد 25 درصدی صادرات آبزیان و محصولات شیلاتی در سال گذشته افزود:در سال گذشته بیش از 26 هزار تن میگو به کشورهای هدف صادر شد و ارزش صادرات محصولات شیلاتی بیش از 510 میلیون دلار به میزان 137 هزار تن بوده است.

دکتر صالحی خاطر نشان کرد: بخش شیلات و آبزیان از بخش هایی است که تراز تجاری آن مثبت است و در سال کمتر از 80 میلیون دلار واردات در این بخش صورت می گیرد در حالی که ارزش صادرات چندین برابر واردات می باشد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: در حوزه صید و صیادی فعالیت های جدیدی از جمله صید با قلاب به خصوص صید تون ماهیان سال ها در دستور کار شیلات قرار داشت که به همت همکاران پرتلاش در سیستان و بلوچستان هم اکنون به طور گسترده در حال انجام است.

وی با اشاره به تولید میگو تاکید کرد: میزان برداشت میگو به 38 هزار تن رسیده است و برآورد ما این است که در 40 سالگی انقلاب اسلامی 40 هزار تن میگو برداشت داشته باشیم.

دکتر صالحی ضمن اشاره به ضرورت تولید خوراک غذای لاروی در داخل کشور تصریح کرد: لازم است برای تولید میگو و تولید غذای لاروی آن کارخانه هایی در داخل کشور راه اندازی شود و از ماشین آلات داخلی استفاده شود و اگر فرایند تولید غذای لاروی در داخل واقعاً دارای شکل است و ممکن است زمان بر باشد لازم است برای واردات آن با دستورالعمل خاص اقدام شود.

وی افزود: در مورد مکانیزاسیون و تجهیزات و بهره وری ها ضروری است بیش از گذشته تلاش و پیگیری شود.

در همین راستا در برخی استان ها الگوهای صدور موافقت اصولی پروانه تاسیس همان الگوهای قدیمی است که باید اصلاح و تعدیل شود.

گفتنی است؛ در پایان این نشست از نمونه های منتخب شیلاتی کشور از سوی رئیس سازمان شیلات ایران تقدیر و تجلیل به عمل آمد.

تعداد مشاهده خبر45 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal