گزارش حجتی از اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در دولت تدبیر و امید؛افزایش 25 میلیون تنی تولیدات کشاورزی با اتکا به بهره وری/رشد اقتصادی مستمر 5 درصدی بخش کشاورزی در 5 سال اخیر
1396/12/23

وزیر جهاد کشاورزی با تشریح عملکرد این وزارت در دولت تدبیر و امید اعلام کرد: در 5 سال اخیر تولیدات کشاورزی با اتکا به بهره وری 25 میلیون تن افزایش داشته و براساس اعلام بانک مرکزی، رشد اقتصادی بخش کشاورزی در این مدت بین 4 تا 5 رصد به طور مستمر مثبت بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،مهندس محمود حجتی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که برنامه های وزارت جهاد کشاورزی بر اساس قوانین بالادستی،قانون برنامه، سیاست های کلی نظام و در چارچوب اقتصاد مقاومتی برنامه ها را تنظیم و اجرا شده است،اظهار داشت:اساس کار ما این بوده که با شناسایی و استفاده از ظرفیت های نهفته داخل کشور که در بخش کشاورزی وجود دارد علیرغم همه محدودیت ها از جمله افزایش بهره وری بتوانیم برای توسعه و پیشرفت کشاورزی اقدام نماییم.

وی با بیان این که در دولت های یازدهم و دوازدهم در جهت تقویت بنیه اقتصادی و پایداری امنیت کشور از طریق ارتقای امنیت غذایی و افزایش ضریب خوداتکایی در محصولات اساسی تلاش کرده ام،خاطرنشان کرد: در این مدت تلاش شده با استفاده از ظرفیت های موجود و با کمک کشاورزان و بهره برداران جامعه روستایی و عشایری کشور در یکی از دوره هایی که خشکسالی بلند مدت را تجربه می کنیم، دستاوردهای موفقی را در تاریخ کشاورزی ایران داشته باشیم.

حجتی اظهار امیدواری کرد با ارتباط هرجه بیشتر با مراکز تحقیقات بین المللی و با کمک دولت و مجلس به اهداف مشخص شده برسیم.

وی گفت: وزارت جهاد کشاورزی با درک عمیق ضرورت برنامه ریزی از سفره تا مزرعه، علیرغم آماده نبودن ساختار اداری بخش،مسئولیت سنگین عملیاتی کردن قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی را با وجود آن که در دولت قبل به مدت دو سال متوقف مانده بود،با آغاز کار دولت در سال 92 پذیرفتیم و بخش تولید را با بازار گره زدیم و برنامه های متعددی را اجرا کردیم.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: خوشبختانه با رفع برخی موانع تولید و توسعه صادرات، براساس اعلام بانک مرکزی رشد بخش کشاورزی طی 5 سال اخیر به طور مستمر و با میانگین 4 تا 5 درصد مثبت بوده است.

حجتی یادآور شد:تولید محصولات کشاورزی از 97 میلیون تن در سال 92 به 122 میلیون تن رسیده که این 25 میلیون تن افزایش تولید، علیرغم کاهش مصرف آب و به خاطر افزایش بهره وری و بکارگیری دانش و تکنولوژی و ابزار روز حاصل شده است.

وی اضافه کرد: با افزایش تولید، علیرغم افزایش 5 میلیون نفری جمعیت کشور در این سال ها، واردات محصولات کشاورزی 4 تا 5 میلیون تن کاهش یافت.

وزیر جهاد کشاورزی،کاهش تراز تجاری غذای کشور از منهای 8 میلیارد دلار به منهای 3.1 میلیارد دلار را از دیگر دستاوردهای بخش کشاورزی عنوان کرد و افزود:با بهبود تراز تجاری غذای کشور،5 میلیارد دلار صرفه جویی ارزی شده است.

حجتی با اشاره به این که در بخش زیربنایی،اقداماتی که در زمینه احداث شبکه های آبیاری و زهکشی تجهیز و نوسازی اراضی و توسعه سامانه های نوین آبیاری با حمایت های رهبری،رئیس جمهوری و مجلس شورای اسلامی صورت گرفته، گفت: در هیچ دوره ای در ارتباط با امور آب و خاک به این میزان که هزینه و پروژه در 4 تا 5 سال گذشته اجرا شده نبوده و این مساله از افتخارات نظام است.

وی اظهار امیدواری کرد با حمایت های مجلس در بودجه 97 از این این کار ادامه یابد و زمینه افزایش بهره وری آب و تولید و بهبود درآمد و معیشت کشاورزان فراهم شود.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که 700 هزار هکتار سیستم های نوین در 4 تا 5 سال اخیر در اراضی کشور اجرا شده است،خاطرنشان کرد:امسال با اجرای 285 هزار هکتار سامانه های نوین آبیاری رکورددار هستیم.

حجتی با اشاره به اجرای طرح احیای 550 هزار هکتار اراضی خوزستان و ایلام به عنوان یکی از طرح های شاخص آب و خاک کشور،گفت: 300 هزار هکتار از این طرح که در فاز یک تخصیص آب داده شده تا پایان امسال به اتمام می رسد.

وی افزود:اجرای فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری سال آینده آغاز خواهد شد.

حجتی با بیان این که در استان های غرب و شمال غرب کشور نیز 240 هزار هکتار طرح در حال اجراست،اضافه کرد:110 هزار هکتار از این طرح به بهره برداری رسیده است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اجرای طرح 46 هزار هکتار آبیاری با لوله دشت سیستان گفت که تا پاییز سال 97 این طرح پایان می یابد.

حجتی با اشاره به اجرای 30 هزار هکتار عملیات زهکشی در اراضی شالیزاری گیلان و مازندران خاطرنشان کرد:اجرای این طرح در افزایش بهره وری تولید،دو کشته کردن تولید و افزایش درآمد کشاورزان موثر است.

وی با بیان این که 1400 کیلومتر احیای قنوات داشته ایم،گفت:متاسفانه منابع لازم در اختیارمان نیست ولی امیدواریم در ارتباط با قنوات که سالمترین شیوه برداشت آب می باشد سال آینده وضعیت بهتری داشته باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به سرمایه گذاری 5500 میلیارد تومانی برای توسعه ناوگان ماشین آلات بخش کشاورزی در 5 سال اخیر،اظهار کرد: 80 هزار هکتار دستگاه تراکتور،2200 دستگاه کمباین و 200 هزار دستگاه انواع ادوات کشاورزی به بخش کشاورزی وارد شده است.

وی افزود:برداشت مکانیزه برنج از 27 درصد به 80 درصد سطوح رسیده و کشت نشا از 12 درصد به 45 درصد افزایش یافته است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که در محصولات راهبردی و اساسی نظیر گندم، شکر،برنج و دانه های روغنی اقدامات خوبی انجام شده است،یادآور شد: اگر در سال 92 بیش از 2.5 میلیارد دلار گندم وارد می شد و با افزایش تولید امروز گندمی وارد نمی کنیم به معنی این نیست که آب بیشتری مصرف کردیم بلکه به معنی حمایت هایی است که انجام شده و با وجود کاهش سطح زیرکشت این سطح در خدمت تولید دانه های روغنی به ویژه کلزا قرار گرفته است.

وی تامین نهاده های بذر و کود، مبارزه به موقع با آفات گیاهی و سیتم های آبیاری را در افزایش تولید گندم کشور موثر عنوان کرد و ادامه داد:امروز شاهدیم که نیاز کشور را تامین کردیم و امیدواریم که سال آینده نیز نیازی به واردات نداشته باشیم.

حجتی گفت:در دو سال اخیر 20 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شده و امروز بیش از 7 میلیون تن ذخیره گندم داریم که مقایسه کنید با سال 92 که 10 تا 15 روز ذخیره گندم بیشتر نداشتیم.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که تولید شکر از 1.1 میلیون تن در سال 92 به یک میلیون و 930 هزار تن در سال جاری افزایش یافته است،اظهار داشت: تولید شکر بیش از 70 درصد در کشور افزایش یافته در حالی که سطح زیرکشت چغندر از 170 هزار هکتار به 120 هزار هکتار کاهش یافته است.

وی با بیان این که این افزایش تولید به خاطر افزایش عملکرد در واحد سطح و با توسعه کشت های پاییزه حاصل شده است،گفت:تولید چغندرقند از 3.2 میلیون تن در سال 92 به 8.1 میلیون تن در سال جاری افزایش یافته که در تاریخ کشور بی سابقه است.

 وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که در سال 92 ضریب خوداتکایی در روغن 6 درصد بود،اظهار امیدواری کرد با کاهش 500 هزار هکتاری سطح زیرکشت گندم و اختصاص اراضی آن به کشت دانه های روغنی به ویژه کلزا در تناوب با گندم، ضریب خوداتکایی روغن سالانه 2 تا 3 درصد افزایش یابد.

حجتی با اشاره به تولید 60 هزارتن کلزا در سال 95 خاطرنشان کرد:تولید کلزا در کشور با رشد سه برابری به 187 هزار تن در سال 96 افزایش یافت.

وی پیش بینی کرد: تولید کلزا در سال زراعی آینده که برداشت آن از بهار امسال آغاز می شود به 350 هزار تن برسد.

حجتی در زمینه آب محازی گفت: ذرت دانه ای به عنوان یک خوراک متراکم دام و طیور محصولی تابستانه و آب بر است تصمیم گرفتیم به جای تولید داخلی از طریق کشت فرامرزی تولید و تامین نمائیم.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که ایران هشتمین تولیدکننده طیور درجهان و بزرگترین تولیدکننده در خاورمیانه است،اظهار کرد:سالانه 2.4 میلیون تن گوشت سفید و 1.5 میلیون تن شیر در کشور تولید می شود.

وی اضافه کرد:در نگاه مزرعه تا سفره امیدواریم امسال 800 میلیون دلار صادرات محصولات لبنی داشته باشیم.

حجتی به خرید توافقی شیرخام و تبدیل آن به شیر خشک با حمایت دولت نیز اشاره کرد و اذعان داشت: با همکاری گمرک،در قبال صادرات سیب درختی، کشمش، پرتقال و کیوی واردات موز به جای تعرفه 20 درصدی با تعرفه 5 درصدی صورت می گیرد و در واقع 15 درصد تعرفه ترجیحی اختصاص داده شده است.

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با بذر گفت:تولیدکنندگان بذر در کشور از کشاورزان پیشرو و نخبه هستند و بذر آنها مورد تایید مراکز تحقیقاتی قرار می گیرد تا بتوانیم در اختیار کشاورزان قرار دهیم.

وی با بیان این که بخشی از افزایش تولیدات کشاورزی مرهون تولید بذر مرغوب و گواهی شده است،در مورد بیمه کشاورزی یادآور شد: تاکنون 80 درصد خسارات بیمه گذاران صندوق بیمه کشاورزی پرداخت شده است.

حجتی با اشاره به این که بانک ها چندان علاقه مند به پرداخت تسهیلات کشاورزی نیستند،عنوان کرد: با حمایت مجلس و دولت سرمایه بانک کشاورزی از 1800 میلیارد تومان به 2100 میلیارد تومان رسیده است.

وی با تاکید بر این که به هیچ عنوان طرفدار تخلف و فساد و سواستفاده نیستیم،تصریح کرد:سازمان های نظارتی برای رسیدگی به این موارد تاسییس شده اند و ما نیز از هیچ متخلفی حمایت نمی کنیم.

حجتی درباره و رفع تداخلات اراضی گفت:تاکنون بیش از 32 هزار پرونده بررسی شده و بیش از 300 هزار هکتار از اراضی که سند آن به نام منابع طبیعی بود به نام مردم سند خورده است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تقاضای تغییر کاربری اراضی و تمایل به ویلاسازی اظهار داشت:بخشی از این تغییر کاربری ها در طرح های هادی اتفاق می افتد و بر اساس آئین نامه دولت مقرر شده، اراضی نامرغوب در مناطقی که آسیب به کشاورزی نمی رساند در چارچوب مقررات شورای عالی شهرسازی برای شهرک های گردشگری و ویلاسازی در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گیرد.

وی در رابطه با انتصاب رئیس موسسه رازی،وی را فردی متخصص (شمیست)،جوان و با سابقه واکسن سازی در موسسه یاد شده عنوان کرد و در مورد انتصاب رئیس سازمان دامپزشکی افزود:وی از فرد قبلی که مورد احترام و از سرمایه های ملی است،سابقه فعالیت در استان های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی را داشته،ایثارگر است و از طریق استعلام از ادارات دامپزشکی و با بررسی سوابق و مصاحبه اینجانب انتخاب شده است.

حجتی با اشاره به ارتباط با مراکز و موسسات جهانی نظیر فائو،سیمیت و ایکاردا در این دوره گفت: قرارداردهای بزرگی با این موسسات بسته ایم و بخشی از موفقیت ها به خاطر استفاده از تجربیات این موسسات حاصل شده است.

وی با بیان این که تولید امسال پنبه نسبت به سال گذشته 15 درصد افزایش یافته است در مورد میوه گفت که ما در تولید انواع دارای مزیت هستیم و تنها 4 میوه که فرهنگ مصرف آنها در کشور متداول شده شامل موز، انبه، نارگیل و آناناس،اجازه واردات هیچ محصول دیگری نداده ایم و اگر میوه وارداتی دیگری به غیر از محصولات یاد شده در بازار وجود دارد، قاچاق هستند و از طریق مراجع ذیربط پیگیری می کنیم تا وارد نشود.

حجتی با اشاره به ثبت و شناسنامه دار کردن کود و سم داخلی و وارداتی در این دوره اظهار داشت: با نظام دار کردن تولید و توزیع کود و سم در کشور از توزیع بیش از 800 نوع کود تولیدی داخلی و وارداتی جلوگیری شد و همه کودهای توزیعی دارای شماره ثبت هستند.

وی افزود:بر اساس توصیه های فنی، کمتر از میزان مورد نیاز کود مصرف می شود اما گاهی به خاطر کم اطلاعی بهره برداران و یا سودجویی فرصت طلبان در جاهایی بدمصرفی هست که داریم مقابله می کنیم.

حجتی گفت:نظام پهنه بندی طراحی شده و با جذب 10 هزار مهندس ناظر در مراکز خدمات همه کشور پهنه بندی شده و هر نقطه ای از کشور کارشناس مروج دارد که مسایل بهره برداران را پیگیری می کند.

وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از نشست علنی امروز مجلس در زمینه ابریشم گفت: تولید ابریشم در سال 82، 480 تن، سال  83، 415 تن و در سال 84، 400 تن بوده (در سال های دور گذشته وزارت بنده) که در سال 91 به 112 تن و سال 92 به 114 کاهش یافته و این تولید امروز به 136 تن رسیده و با برنامه ریزی های انجام شده در زمینه احیای توتستان ها و اصلاح تخم نوغان در حال افزایش است.

حجتی با اشاره به حمایت از تولیدکنندگان برنج داخلی از طریق ممنوعیت 4 ماهه در فصل برداشت و همچنین خرید توافقی برنج از کشاورزان،اظهار داشت:در سال 93 هر کیلوگرم برنج هاشمی و طارم به ترتیب 5700 و 5800 تومان به صورت توافقی خریداری می شد که در سال 96 رقم خرید برنج هاشمی و طارم به هر کیلوگرم 9100 تومان افزایش یافته است.

وی در مورد محصولات تراریخته گفت:شما واردات محصولات تراریخته را ممنوع نکرده اید و در داخل هم محصول تراریخته ای تولید نمی شود.

حجتی با اشاره به کیفیت مطلوب گندم تولیدی کشور، تصریح کرد: 300 هزار تن گندم در سال جاری از کشور صادر شده است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره که ظرفیت های فوق العاده در زمینه شیلات اظهار کرد:ظرفیت 1 میلیون تنی پرورش ماهی در دریا وجود دارد و در حال حاضر نزدیک به 400 قفس در دریا نصب و 20 هزارتن ماهی به این شیوه که اشتغالزایی و ارزش افزوده بالایی بویژه در مناطق محروم دارد،تولید شده است.

وی ادامه داد:کل صید ماهیان استخوانی دریای خزر امسال 15 هزارتن بوده که پرورش 20 هزارتن ماهی نشان دهنده ظرفیت بالای تولید با این روش می باشد.

حجتی درباره میگو خاطرنشان کرد:تولید میگو از 12 هزارتن در سال 92 امسال به 32 هزارتن رسید و این ظرفیت در مناطق محروم رو به گسترش است و از طریق آن اشتغال،ارزش افزوده و سالم ترین غذاها ایجاد و تولید می شود.

وزیر جهاد کشاورزی در مور صادرات پسته یادآور شد:صادرات پسته در سال 92 حدود 121 هزارتن با ارزش یک میلیارد و 82 میلیون دلار،سال 95 نزدیک به 138 هزارتن با ارزش یک میلیارد و 271 میلیون دلار و در سال جاری نیز از یک میلیارد و 100 میلیون دلار فراتر رفته است.

وی در زمینه زیتون گفت که دانه زیتون را به هیچ وجه وارد نمی کنیم و واردات روغن زیتون نیز به خاطر حمایت از تولید داخل با تعرفه 26 درصد صورت می گیرد.

حجتی در ارتباط با توسعه صادرات عنوان کرد:عضویت در پیمان های منطقه ای برای توسعه صادرات کشاورزی ضرورری است و امیدوارم اوایل سال آینده بتوانیم به پیمان کشورهای اوراسیا بپیوندیم.

وی اضافه کرد: با توافقات صورت گرفته با کشورهای اروپایی و روسیه،صادرات محصولات کشاورزی افزایش یافته است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که بخش کشاورزی به حمات های ویژه نیاز دارد،گفت:کشورهای جهان یارانه های زیادی به بخش کشاورزی اختصاص می دهند.

حجتی،صندوق بیمه کشاورزی و همچنین صندوق بیمه کشاورزان را مایه امیدواری بهره برداران بخش کشاورزی برای تامین امنیت آینده خود و پایداری تولید برشمرد و ضمن تاکید بر تقویت این صندوق ها تصریح کرد: سالانه نزدیک به 11 هزار میلیارد تومان خسارت حوادث غیر مترقبه به بخش کشاورزی وارد می شود این در حالی است که 20 تا 30 درصد محصولات کشاورزی تحت پوشش بیمه است و این پوشش باید به 100 درصد برسد.

وی با بیان این که زنجیره تولید محصولات کشاورزی باید توسط تشکل های تولیدی از مزرعه تا سفره تشکیل و مدیریت شود،اذعان داشت:تولیدکنندگان در کشورهای پیشرو با تشکیل زنجیره های تولید از تامین نهاده ها تا بازاررسانی محصولات را برعهده دارند و از ارزش افزوده محصول خود بهره مند می شوند.

حجتی گفت:دولت از تشکیل زنجیره های تولید توسط تشکل هایی که تولیدکنندگان سهامدار آن هستند، حمایت می کند.


تعداد مشاهده خبر258 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal